Šárka Kohoutková

Šárka Kohoutková

Na změnu není nikdy pozdě

Chtěla bych Vám říct příběh o jedné inspirativní ženě

Ivana je krásná silná žena. Tolik toho zvládla a dokázala. A hlavně se nikdy nevzdala. Moc ji za to obdivuji a je mi velkou inspirací a učitelkou.

Jsou často chvíle, kdy ona sama se takhle nevidí. Pochybuje o sobě i o světě. Má pocit, že je ztracená. Tohle je dopis pro ni, aby viděla tu neskutečnou sílu a vůli k životu, která v ní žije a plápolá.

A je i pro všechny ostatní, kteří v její neuvěřitelné životní cestě mohou najít inspiraci a moudrost.

Láska pro všechny ostatní

Ivaně skoro všichni říkají Ivanko. Ona tak totiž na první pohled působí – milá, ochotná, usměvavá, laskavá ke všem, na koho se podívá. Láska z ní jen sálá. Člověku by se ani nechtělo věřit, že velkou část svého života tu lásku cítila ke všem okolo, ale k sobě ji nemohla najít. Vlastně měla pocit, že na ni ani vlastně nemá nárok.

V dětství zažila opuštění. V dospívání zakusila obtěžování a překračování hranic od různých mužů. Její manžel užíval mnoho let různé návykové látky. Prožila psychické, fyzické i další násilí. Přesto s ním vychovala 3 děti, pracovala a dělala tolik pro svoji rodinu a i spoustu blízkých i vzdálenějších ve svém okolí.

Začít jinak

A pak jednoho dne se rozhodla, že potřebuje začít jinak. A teď na sobě už skoro 10 let pracuje. Začala na sobě pracovat, hledat podporu a pak se odvážila do terapie. Přišla s tím, že chce prožít svůj život tak, jak si to před tím nedovolila. Naplno a užívat si ho.

A víte, kolik je té úžasné ženě let? Něco přes 60 let.

Vždycky si na ni vzpomenu, když mi někdo říká ve 30, 40 letech, jak už mu ujel vlak a že už nemá cenu některé věci měnit. Jak jednoduché by to bylo říct.

Nevzdat se a pokračovat

Ivana se nevzdává. I když se objevují chvíle, kdy jí přepadnou výčitky a smutky za vše, co se v jejím životě stalo. I když to bolí, jitří se staré rány a zranění a někdy to vypadá, že možná už ani nebude síla na to jít dál.

Vždy mě znovu překvapí v tom, že někdy za týden, někdy za delší čas se opět objeví ta žena, která ví, že chce svůj život prožít a najít sama sebe. Svoji sílu, svoji zranitelnost, svoji ženskost, svoji duši. Nevzdává se naděje, že prožije plně svůj život – tady a teď.

Je důležitá pro tolik lidí, pro své přátele a známé, pro své děti, pro svá vnoučata. Je tolik inspirativní, jak se noří do sebe a reflektuje to, co se jí děje. Učí se říkat ne, aby pak mohla říkat ano na to, co opravdu chce.

Chtěla jsem s Vámi posdílet tento příběh mojí klientky – s jejím svolením a s upravením některých detailů. Je inspirací pro mě stejně jako mnoho dalších z těch, kteří mě poctili tím, že se mnou sdílí svůj příběh a zvolili si mě jako průvodkyni na jejich cestě.

To, co se učím od Ivany a k čemu bych Vás chtěla přizvat, abyste se nechali naučit se mnou je:

Nikdy není pozdě jít hledat pro sebe to, co mi dává smysl a co mě naplňuje.

Každý den prožitý blíže k sobě stojí za to.